Zapisując się na szkolenie każdy zadaje sobie pytanie, czy lepsze będzie szkolenie indywidualne czy może lepsze będą zajęcia w grupie?
A może rozsądniej oddać psa na kilkutygodniowe szkolenie do instruktora?
Jaką formę wybrać? Która będzie dla mojego psa najlepsza?
Nie ma jednej odpowiedzi. Każda z form szkolenia psów ma swoje zalety.
Ćwiczenia w grupie zalecimy pieskom mającym problemy wynikające z towarzystwa innych psów. Od początku rozpoczynamy proces szkolenia psa w warunkach o dużym nasileniu tzw. bodźców rozpraszających. Jest to zaleta ale musimy mieć świadomość, że początki mogą być wyczerpujące (szczególnie jeśli pies ma dużą wagę i siłę).
Koszt kursu grupowego jest mniejszy.
Zajęcia indywidualne dają instruktorowi komfort skupienia się tylko na jednej parze, teamie: właściciel – pies, a co za tym idzie szkolenie przyniesie szybkie efekty.
Podobnie jest w przypadku pozostawienia psa u instruktora.
To rozwiązanie jest łączone z wyjazdem na urlop.
Przy wyborze formy szkolenia psa decydujący wpływ mają względy organizacyjno-logistyczne. Czyli np. dysponowanie wolnym czasem, chęć lub „niechęć” osobistego zaangażowania się, czasem względy zdrowotne, a czasem finansowe.
Każda forma szkolenia jest dobra i żadne rozwiązanie nie jest uniwersalne dla wszystkich.
Pamiętajmy, że nie forma szkolenia zadecyduje o tym czy odniesiemy sukces. Najważniejsze, żeby zrobić to profesjonalne i z zaangażowaniem, biorąc pod uwagę wiek psa, jego stan psycho-fizyczny, swoje oczekiwania i jednocześnie możliwości.
Trener po krótkiej rozmowie zasugeruje formę szkolenia i to powinno rozwiać wątpliwości.