SZKOLENIE PSA W SYSTEMIE STACJONARNYM
Logo Szkolenie Psów Rex - Warszawa i okolice

Szkolenie psów REX

Kiedy rozpocząć szkolenie psa

Yorkshire Terrier - Kiedy rozpocząć szkolenie psa. Szkolenia psów Warszawa.

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest krótka: najlepiej najwcześniej jak to możliwe, ale też nigdy nie jest za późno.

Pytanie o wiek psa jest jednym z kluczowych pytań trenera, który ma rozstrzygnąć wątpliwości związane z podjęciem szkolenia. To pytanie nie pada dlatego, że może być zbyt wcześnie, a tym bardziej za późno na to by wyszkolić psa.

Zaawansowany wiek psa nigdy nie wyklucza możliwości jego wyszkolenia, ewentualnie może to dłużej potrwać, a pewne elementy mogą być trudniejsze do osiągnięcia, to z kolei wymaga od instruktora dużego doświadczenia.

Wiek psa jest jednym ze składników, często kluczowym, który zdecyduje o tym jaką formę szkolenia wybrać. Nie skierujemy szczeniaka na kurs posłuszeństwa, raczej też nie pozostawimy go na szkolenie stacjonarne realizowane u instruktora. Oczywiście nie mówię tu o pozostawieniu pieska pod opiekę.

Oczywiście nie można wyznaczyć sztywnych granic kiedy zakwalifikujemy psa do zajęć w ramach tzw. psiego przedszkola a kiedy należy go skierować do zajęć w grupie starszych kolegów. Można jednak przyjąć jako pewną granicę 6 – 8 miesiąc życia psa.

Często jest potrzebne indywidualne rozpoznanie psa przez instruktora. Nierzadko może zdecydować jakaś szczególna cecha. Zdarzało się, że o „przekierowaniu” psa do starszej grupy zdecydowała duża masa ciała pieska lub jego ponadprzeciętna (czytaj silna) osobowość, i nie dlatego, że taki pies zagrażał bezpieczeństwu słabszych lecz funkcjonowanie w takiej grupie ryzykownie budowało jego ego co mogło mieć złe konsekwencje na jego prawidłowy rozwój. Czasem zdarza się odwrotnie i podejmowane są bardzo niestandardowe rozwiązania np. praktycznie dorosły pies wysyłany jest do zajęć ze szczeniakami co ma pomóc odbudować jego psychikę po traumatycznych przeżyciach z przeszłości.

WAŻNE:

Błędy popełnione w pierwszym etapie szkolenia, w najlepszym wypadku będą skutkować jedynie stratą czasu. Z reguły narażą nas także na dodatkowe koszty. Niestety jednak, bardzo często popełnione na wstępie błędy tresurowe prowadzą do następstw, których „naprawa” wymaga dużo pracy i czasu. Zatem, warunkiem prowadzącym do sukcesu jest to aby trafić do instruktora, który podejmuje decyzje opierając je przede wszystkim na osobistym doświadczeniu zawodowym.


Skorzystanie z oferty szkoleniowej profesjonalnej firmy takiej jak nasza, pozwala uniknąć właśnie tych błędów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń psów
Szkolenie psów Warszawa, Grójec, Piaseczno, Sułkowice. 

Więcej porad